REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ege Canlı Haber

Suudi Arabistan’dan Türk İHA ve SİHA’ları ile ilgili bomba karar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’ın Türkiye’nin yerli ve milli İHA/SİHA’larını istediğini açıkladı. Riyad yönetiminin Türk İHA ve SİHA’larına olan ilgisi yeni değil. 2017’de imzalanan anlaşmalarla KARAYEL-SU İHA’sını aktif olarak kullanmaya başlayan Suudi Arabistan Ordusu, bu hava aracının kendi topraklarında üretimini de yapıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Suudi Arabistan’dan Türk İHA ve SİHA’ları ile ilgili bomba karar
30 views
17 Mart 2021 - 19:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber7.com / Detay Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

ERDOĞAN, RİYAD’IN SİHA TALEBİNİ DUYURDU

ERDOĞAN: BİZDEN SİHA TALEP ETTİLER

Burada Doğu Akdeniz’deki gelişmelere değinen ve Mısır halkının Türk halkıyla ters düşmeyeceğini söyleyen Erdoğan, sözü Yunanistan ile Suudi Arabistan arasındaki askeri tatbikata getirdi. Erdoğan, “Suudi Arabistan da burada (Doğu Akdeniz), Yunanistan ile bir ortak tatbikat olayı söz konusu. Bir diğer taraftan da Suudi Arabistan’ın şu anda Türkiye’den SİHA talebi var. O da son gelişmeler yani, kimin eli kimin cebinde belli değil” diyerek, Riyad yönetiminin Ankara’dan SİHA talep ettiğini doğrulamış oldu.

DUBAI AIRSHOW’DA KARAYEL İHA İÇİN RİYAD İLE ANLAŞMA

SUUDİ ARABİSTAN İLE VESTEL ARASINDAKİ İHA ANLAŞMASI

Suudi Arabistan’ın Türk İHA’larına ilgisi yeni değil.

2017 yılında Suudi Intra şirketi ile Vestel arasında yapılan ilk anlaşmada Riyad yönetimi, Vestel tarafından üretilen KARAYEL-SU İHA’sını satın almış ve envanterine katarak aktif olarak kullanmaya başlamıştı.

Anlaşmanın ikinci aşaması ise Suudi Arabistan’da açılacak üretim hattını oluşturuyordu.

Dubai'daki fuarda, Suudi Intra ile Vestel şirketi yöneticileri Karayel'in önünde bu pozu vermişti.

ORTAK ÜRETİM 2021 BAŞINDA BAŞLADI

Intra şirketi tarafından yapılan çalışma ile toplam 40 adet Karayel Riyad’da imal edilecek. Kritik parçaların üretimi ise Türkiye’de yapılacak. Üretimin 2025’te tamamlanması hedefleniyor. Karayel’in bazı elektronik parçalarının üretimi ise bir başka Suudi Arabistan merkezli savunma şirketi AEC (Advanced Electronics Company) tarafından yapılmaya başlandı.

Karayel, Suudi Arabistan’da “toz fırtınası” anlamına gelen “HABOOB” adını almış durumda.

Karayel'in özellikleri

KARAYEL’İN ÖZELLİKLERİ

Karayel’in ana mühimmatını ROKETSAN tarafından SİHA’ların kullanımına özel olarak geliştirilen MAM-L Mini Akıllı Mühimmat ve MAM-C oluşturuyor.

Karayel’in yeni nesil modeli havada toplam 20 saat görev yapabiliyor. 97 beygir gücünde motora sahip sistem, 120 kilogram kanatta, 50 kilogram da gövdede faydalı yük taşıyabiliyor.

Burnunda özel kamera sisteminin yanı sıra hedefini lazerle işaretleyen Karayel, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri tarafından yoğun olarak kullanılıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.