REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ege Canlı Haber

Türkiye’nin Su-35’leri satın alıp yerlileştirme teklifine Rusya’dan ret

Rusya, Türkiye’nin Su-35’leri alıp bu savaş uçaklarını yerli üretim aviyoniklerle (elektronik sistemler) donatma teklifini reddetti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Türkiye’nin Su-35’leri satın alıp yerlileştirme teklifine Rusya’dan ret
100 views
06 Nisan 2021 - 6:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini alması sonucu ABD, Ankara’yı F-35 savaş programından çıkardı.

Motivasyonunun büyük bir bölümünü yerli savaş uçağını geliştirmeye veren Ankara, başka bir ülkeden jet alma fikrine de kapıyı kapatmadı.

Bu konuda ilk seçenek olarak ise Rus uçakları masaya geliyor. Türkiye ve Rusya jetlerin tedarikinin mümkün olduğunu söylese de bugüne kadar herhangi bir resmi anlaşma imzalanmadı.

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’da bir araya gelmiş ve ikili 5. nesil savaş uçağı Su-57’yi yakından incelemişti.

Rusya’nın savaş uçağı teklifine Bakan Varank’tan cevap

“RUSYA TÜRKİYE’NİN SU-35 TEKLİFİNİ REDDETTİ”

Bloomberg’de yayımlanan bir haberde ise, Türkiye’nin son ürettiği ve savaşta başarılı olan İHA sistemleri, Pakistan ile olan savunma sanayii ilişkileri ve Rusya’dan olası savaş uçağı tedariki mevzusu masaya yatırıldı.

İki ülke arasındaki görüşmelere aşina bir kaynağa dayandırılan bilgiye göre; Türkiye, Rusya’dan Su-35 savaş uçaklarını satın alıp bunlara yerli aviyoniklerle (eletronik sistemler) eklemek istedi. Ancak Moskova bu teklifi reddetti.

Kaynaklara göre; Türkiye’nin Pakistan ile de beraber uçak ve füze üretimi isteği vardı. Haberde, bu görüşmelerin de olumsuz sonuçlandığı kaydedildi.

“Konuyla ilgili bilgisi olan kişiler, Türkiye Moskova’dan Su-35 satın almak istediğini ve bunun sebebinin de Türkiye’deki mühendislerin Türk yapımı havacılık elektronik sistemini yerleştirmek istemesi olduğunu söyledi. Bu kişiler ayrıca Türkiye’nin Pakistan ile ortak olarak savaş uçağı ve füze üretmek istediğini de aktardı. Konuyla ilgisi olan kişiler; Pakistan ile bu iş birliğinin Ankara’ya Çin’in gelişmiş savaş teknolojilerine erişim hakkı sağlayabileceğini söylüyor. Bu yetkililer; her iki görüşmede de başarı sağlanamadığını söyledi.”

“TCG ANADOLU SİHA GEMİSİNE DÖNÜŞECEK”

ABD’nin F-35’leri vermesi sonrası boşa çıkan TCG Anadolu amfibik uçak gemisinin SİHA üssüne dönüştürüleceğini hatırlatan Bloomberg, “Bir uçak gemisine dönüştürülmekte olan amfibik hücum gemisi TCG Anadolu, Türkiye’nin Ege ve Akdeniz’deki filosuna eklendi. TCG Anadolu, helikopterlerle ve en fazla 50 kadar son nesil Bayraktar TB3 S/İHA’larıyla donatılacak” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.